Loading...
Bu muhteşem varlıklar tür olarak tehlike altında. Onların bitmesi denizlerdeki ekolojik dengenin de bozulması anlamına geliyor. Onları korumak için gösterilen tüm çabaların önündeki en zor engel birçok konuda olduğu gibi yine insan. İşletmelerin kumsalları istila etmesi, belediyelerin ve diğer kurumların görevlerini yapmayarak bu istilayı durdurmaması, işletmelerle birlikte tek tek şahısların sorumlu davranmayıp denizlerde ve kumsallarda yarattığı kirlilik, kaplumbağalar karaya çıktığında onlara verilen rahatsızlık (kalabalık, flaşlı fotoğraf çekimi, yapay ışıklar, gürültü..) caretta carettaların yakın zamanda Türkiye kumsallarında yumurtlamak için yer bulamaması anlamına geliyor.
.
Tespit edilememiş yuvaların yanı sıra gizli yuvalar da mevcuttur. Bir yuvanın bizler tarafından açılması en son tercihtir ki bunlar doğal şekilde boşalan yuvaların sayısından çok daha azdır. Bunun için bir veya birçok nedenin söz konusu olması gerekir.
.
Çoğunlukla yuvadan karanlıkta ve serinlikte çıkan yavrular kimi zaman kızgın güneş esnasında yüzeye kadar çıkar ama ısıdan dolayı korkup yuva ağzında beklerler. Bu ise kuruyarak ölmeleri demektir. Çünkü yüzeye yakın yerde hiç nem yoktur.
.
Meraklı veya farkında olmayan insanların üzerlerine basmaları sonucu ölebilirler.
.
Tilki, sokak köpekleri gibi hayvanlar tarafından yenilebilirler ki bu maalesef sıklıkla yaşanan bir durum.
.
Yuva içerisindeki bitki köklerine veya taşlara takılıp sıkışarak ölebilirler.
.
Eğer yuva çıkışı kuluçka süresinin geçmesine rağmen gerçekleşmiyor ise yine en son tercih devreye girer ve yuva ekipler tarafından açılarak kurtarma veya kontrol işlemleri gerçekleştirilir. Duruma göre yuva ya boşaltılır ya da tekrar kapatılarak beklenir.
.
Bu hayvanların pozitif ayrımcılık şeklinde ve maalesef müdahale edilerek korunması gerekiyor. Aksi halde zaten tehlike altında olan bu tür tamamen yok olabilir.
.
#carettacaretta #denizkaplumbağası #fethiye #kumsal #üremealanı #kirlilik #vegan #veganol #govegan #sömürü #hayvan #hayvanhakları #hayvanözgürlüğü
14 428 3 weeks ago
Bu muhteşem varlıklar tür olarak tehlike altında. onların bitmesi denizlerdeki ekolojik dengenin de bozulması anlamına geliyor. onları korumak için gösterilen tüm çabaların önündeki en zor engel birçok konuda olduğu gibi yine insan. İşletmelerin kumsalları istila etmesi, belediyelerin ve diğer kurumların görevlerini yapmayarak bu istilayı durdurmaması, işletmelerle birlikte tek tek şahısların sorumlu davranmayıp denizlerde ve kumsallarda yarattığı kirlilik, kaplumbağalar karaya çıktığında onlara verilen rahatsızlık (kalabalık, flaşlı fotoğraf çekimi, yapay ışıklar, gürültü..) caretta carettaların yakın zamanda türkiye kumsallarında yumurtlamak için yer bulamaması anlamına geliyor.
.
tespit edilememiş yuvaların yanı sıra gizli yuvalar da mevcuttur. bir yuvanın bizler tarafından açılması en son tercihtir ki bunlar doğal şekilde boşalan yuvaların sayısından çok daha azdır. bunun için bir veya birçok nedenin söz konusu olması gerekir.
.
çoğunlukla yuvadan karanlıkta ve serinlikte çıkan yavrular kimi zaman kızgın güneş esnasında yüzeye kadar çıkar ama ısıdan dolayı korkup yuva ağzında beklerler. bu ise kuruyarak ölmeleri demektir. çünkü yüzeye yakın yerde hiç nem yoktur.
.
meraklı veya farkında olmayan insanların üzerlerine basmaları sonucu ölebilirler.
.
tilki, sokak köpekleri gibi hayvanlar tarafından yenilebilirler ki bu maalesef sıklıkla yaşanan bir durum.
.
yuva içerisindeki bitki köklerine veya taşlara takılıp sıkışarak ölebilirler.
.
eğer yuva çıkışı kuluçka süresinin geçmesine rağmen gerçekleşmiyor ise yine en son tercih devreye girer ve yuva ekipler tarafından açılarak kurtarma veya kontrol işlemleri gerçekleştirilir. duruma göre yuva ya boşaltılır ya da tekrar kapatılarak beklenir.
.
bu hayvanların pozitif ayrımcılık şeklinde ve maalesef müdahale edilerek korunması gerekiyor. aksi halde zaten tehlike altında olan bu tür tamamen yok olabilir.
.
#carettacaretta #denizkaplumbağası #fethiye #kumsal #üremealanı #kirlilik #vegan #veganol #govegan #sömürü #hayvan #hayvanhakları #hayvanözgürlüğü
While excavating a sea turtle nest, our trained volunteers count the eggs a few days after the hatchlings make their way to the ocean 🌊 Sometimes there are some weaker hatchlings still in the nest. Anyone is welcome to attend nest excavations! To be notified, go to our website, click on the “nests” tab and scroll down to “nest excavations” to find out how to be put on the email notification list. 😊💕🐢 #seaturtles #seaturtlenest #nestexcavation #carettacaretta #loggerhead #wrightsvillenc #wrightsville #wrightsvillebeach #wrightsvillebeachnc #wilmington #seaturtlenestingseason #seaturtle #loggerheadseaturtle #babyturtle #seaturtlehatchling #reptile #turtle #wbstp
13 663 Yesterday
While excavating a sea turtle nest, our trained volunteers count the eggs a few days after the hatchlings make their way to the ocean 🌊 sometimes there are some weaker hatchlings still in the nest. anyone is welcome to attend nest excavations! to be notified, go to our website, click on the “nests” tab and scroll down to “nest excavations” to find out how to be put on the email notification list. 😊💕🐢 #seaturtles #seaturtlenest #nestexcavation #carettacaretta #loggerhead #wrightsvillenc #wrightsville #wrightsvillebeach #wrightsvillebeachnc #wilmington #seaturtlenestingseason #seaturtle #loggerheadseaturtle #babyturtle #seaturtlehatchling #reptile #turtle #wbstp
Ya şahane bir şey bu ve hasta olup gidemediğim için o kadar üzgünüm ki:( #carettacaretta ‘ların yumurtadan çıkıp suya kavuşması. 
@tatdedektifi ‘nin hesabında video da var; şahane... Şöyle yazmış: .
.
🐢🐢🐢 Bu sabah saat 05:36’da, Antalya Belek’te, hayatımın en acayip anlarından birini yaşadım.

@ekad_socialmedia’nın yürüttüğü ve @mavi’nin desteklediği #indigoturtles projesi kapsamında, Akdeniz kaplumbağa türlerinin en bilinenlerinden #carettacaretta’ların yumurtadan çıkışına ve atalarıyla aynı sularda buluşmalarına, 150 milyon yıllık bir geleneğe, şahit oldum.

#Ekad’ın üniversitesi öğrencisi gönüllülerle yürüttüğü bu “kaplumbağaları denizle tekrar buluşturma” işinde sizde gönüllü olabilirsiniz.

#tatdedektifi #tatdedektifiantalya #belek #ekad #mavijeans #kaplumbağa #turtle #akdeniz #mediterranean #antalya
35 3,415 3 weeks ago
Ya şahane bir şey bu ve hasta olup gidemediğim için o kadar üzgünüm ki:( #carettacaretta ‘ların yumurtadan çıkıp suya kavuşması.
@tatdedektifi ‘nin hesabında video da var; şahane... Şöyle yazmış: .
.
🐢🐢🐢 bu sabah saat 05:36’da, antalya belek’te, hayatımın en acayip anlarından birini yaşadım.

@ekad_socialmedia’nın yürüttüğü ve @mavi’nin desteklediği #indigoturtles projesi kapsamında, akdeniz kaplumbağa türlerinin en bilinenlerinden #carettacaretta’ların yumurtadan çıkışına ve atalarıyla aynı sularda buluşmalarına, 150 milyon yıllık bir geleneğe, şahit oldum.

#ekad’ın üniversitesi öğrencisi gönüllülerle yürüttüğü bu “kaplumbağaları denizle tekrar buluşturma” işinde sizde gönüllü olabilirsiniz.

#tatdedektifi #tatdedektifiantalya #belek #ekad #mavijeans #kaplumbağa #turtle #akdeniz #mediterranean #antalya
Reposted from @alongsidewild  It’s sea turtle hatchling season on #JekyllIsland which means it’s a good time to remind everyone why we suggest knocking down sand castles and filling in holes on the beach at the end of the day. Even something as harmless as a footprint can be a problem for these little turtles as they emerge from their nests and travel down to the sea.
.
.
#turtle #turtles #turtlesofinstagram #seaturtle #seaturtles #loggerhead g#loggerheadseaturtle #caretta #carettacaretta #reptile #reptiles #reptilesofinstagram #conservation #wildlife  #wildlifebiologist #wildlifebiology #marinebiology #livingalongsidewildlife #alongsidewild #georgia #georgiaseaturtlecenter #gstc #ecology #nest #wildlifeecology #babyturtles #babyturtle
2 694 3 weeks ago
Reposted from @alongsidewild it’s sea turtle hatchling season on #jekyllisland which means it’s a good time to remind everyone why we suggest knocking down sand castles and filling in holes on the beach at the end of the day. even something as harmless as a footprint can be a problem for these little turtles as they emerge from their nests and travel down to the sea.
.
.
#turtle #turtles #turtlesofinstagram #seaturtle #seaturtles #loggerhead g#loggerheadseaturtle #caretta #carettacaretta #reptile #reptiles #reptilesofinstagram #conservation #wildlife #wildlifebiologist #wildlifebiology #marinebiology #livingalongsidewildlife #alongsidewild #georgia #georgiaseaturtlecenter #gstc #ecology #nest #wildlifeecology #babyturtles #babyturtle
Alanya Karayolları 133. Şubesi Şefliği karşısındaki, aslında üreme ve yumurtlama alanı olan ve bu alanın her türlü dış etkenden korunması gereken bu sahilde şezlongların arasında yumurtlamaya çalışan bir deniz kaplumbağasını izliyoruz.

100 milyon yıldan fazla bir süredir dünyanın okyanuslarında kilometreler kat eden deniz kaplumbağaları, deniz ve kıyı ekosistemlerinin sağlığı açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahip. Ancak son 200 yıl içinde artarak devam eden insan faaliyetleri bu canlıların yaşama şansını azaltıyor.

Doğal yaşamı korumak yolunda yapılan bilinçlendirme çalışmalarının artması ise bu konuda büyük önem teşkil ediyor.
.
.
.
@dekamerturkey @wwf_turkiye @haykod1955
#DoğayıKoru #doğa #nature #tabiat #carettacaretta #denizkaplumbağası #deniz #kaplumbağa #bilunç #farkındalık #awareness
22 998 4 weeks ago
Alanya karayolları 133. Şubesi Şefliği karşısındaki, aslında üreme ve yumurtlama alanı olan ve bu alanın her türlü dış etkenden korunması gereken bu sahilde şezlongların arasında yumurtlamaya çalışan bir deniz kaplumbağasını izliyoruz.

100 milyon yıldan fazla bir süredir dünyanın okyanuslarında kilometreler kat eden deniz kaplumbağaları, deniz ve kıyı ekosistemlerinin sağlığı açısından vazgeçilmez ve tamamlayıcı bir role sahip. ancak son 200 yıl içinde artarak devam eden insan faaliyetleri bu canlıların yaşama şansını azaltıyor.

doğal yaşamı korumak yolunda yapılan bilinçlendirme çalışmalarının artması ise bu konuda büyük önem teşkil ediyor.
.
.
.
@dekamerturkey @wwf_turkiye @haykod1955
#doğayıkoru #doğa #nature #tabiat #carettacaretta #denizkaplumbağası #deniz #kaplumbağa #bilunç #farkındalık #awareness
Akdenizin en mavisinde kaybolmak isteyenleri koltuklarına alayım.Suyun altında çeşit çeşit balıkları izlerken bir de ne göreyim?Caretta Caretta🐢O kadar tatilcinin arasında gayet rahat bir şekilde yüzdü,dibe daldı ve tekrar yüzeye yaklaştı😊Ben de dahil olmak üzere diğer herkesi heyecanlandırdı ve büyüledi.Düşünsenize denizde yanınızdan aniden bir kafa çıkıyor,kocaman bir kaplumbağa🐢Onu rahatsız etmeden çekmeye çalıştım,iyi seyirler🎥
•
•
•
📍Kaş
 #video #carettacaretta #sukaplumbağası #undersea #underseaworld #videos #mediterraneanlife #akdeniz #kaş #antalya #türkiye #aniyakala #sualti #doğa #nature  #swimming #gopro  #actioncamera #blue #kaplumbağa #animals
127 535 last month
Akdenizin en mavisinde kaybolmak isteyenleri koltuklarına alayım.suyun altında çeşit çeşit balıkları izlerken bir de ne göreyim?caretta caretta🐢o kadar tatilcinin arasında gayet rahat bir şekilde yüzdü,dibe daldı ve tekrar yüzeye yaklaştı😊ben de dahil olmak üzere diğer herkesi heyecanlandırdı ve büyüledi.düşünsenize denizde yanınızdan aniden bir kafa çıkıyor,kocaman bir kaplumbağa🐢onu rahatsız etmeden çekmeye çalıştım,iyi seyirler🎥📍kaş
#video #carettacaretta #sukaplumbağası #undersea #underseaworld #videos #mediterraneanlife #akdeniz #kaş #antalya #türkiye #aniyakala #sualti #doğa #nature #swimming #gopro #actioncamera #blue #kaplumbağa #animals
Tatil nedeniyle sosyal medyadan biraz uzak kaldım 🤗.. dalaman, sarıgerme, dalyan.. doğa , deniz tarih , görülmeye değer.. carettalarda tabii 😉.. depolarımızı doldurduk 😁.. Pazartesi harika bir enerjiyle görüşmek üzere 👋🏻 sevgiler.. ——————————————————————-#tatil #dalaman #dalyan #sarıgerme #iztuzuplajı #carettacaretta #türkiye #cennet #photography #instagram
17 1,063 Yesterday
Tatil nedeniyle sosyal medyadan biraz uzak kaldım 🤗.. dalaman, sarıgerme, dalyan.. doğa , deniz tarih , görülmeye değer.. carettalarda tabii 😉.. depolarımızı doldurduk 😁.. pazartesi harika bir enerjiyle görüşmek üzere 👋🏻 sevgiler.. ——————————————————————-#tatil #dalaman #dalyan #sarıgerme #iztuzuplajı #carettacaretta #türkiye #cennet #photography #instagram