Loading...
30 Ağustos, Başkumandanlık Muharebesi’nin kazanıldığı, Yunan Orduları’nın dağınık olarak ricata başladığı gündür. 30 Ağustos, Anadolu’dan asla çıkmayacağımızın belgesidir. Birçok ülkede böyle bir tarihî gün yoktur; böylesine değerli bir zafere sahip olanlar da her zaman kutlar. 
#ilberortaylı 
#gazimustafakemalatatürk
648 102k 2 days ago
30 ağustos, başkumandanlık muharebesi’nin kazanıldığı, yunan orduları’nın dağınık olarak ricata başladığı gündür. 30 ağustos, anadolu’dan asla çıkmayacağımızın belgesidir. birçok ülkede böyle bir tarihî gün yoktur; böylesine değerli bir zafere sahip olanlar da her zaman kutlar.
#ilberortaylı
#gazimustafakemalatatürk
Anlamı çok büyük... #gününsözü #kitapönerisi #kitapsözleri #kitapokumak #kültür #sanat #tarih #genelkültür #ilberortaylı #zülfülivaneli #alıntı
10 1,071 Yesterday
Anlamı çok büyük... #gününsözü #kitapönerisi #kitapsözleri #kitapokumak #kültür #sanat #tarih #genelkültür #ilberortaylı #zülfülivaneli #alıntı
“Doğrudur, kitap okumak karın doyurmuyor. Ancak karnı tok, beyni boş adamlardan çektiğimiz kadar hiç kimseden çekmedik!” Zülfü Livaneli.  #gününsözü #kitapönerisi #kitapsözleri #kitapokumak #kültür #sanat #tarih #genelkültür #ilberortaylı #zülfülivaneli #alıntı
10 1,951 2 days ago
“doğrudur, kitap okumak karın doyurmuyor. ancak karnı tok, beyni boş adamlardan çektiğimiz kadar hiç kimseden çekmedik!” zülfü livaneli. #gününsözü #kitapönerisi #kitapsözleri #kitapokumak #kültür #sanat #tarih #genelkültür #ilberortaylı #zülfülivaneli #alıntı
9 887 11 hours ago
"üniversitede, en çok sevdiğim hocanın odasındaydım.
bana, “ne olmak istiyorsun? “dedi.
“entelektüel olmak istiyorum.” dedim.
“senden entelektüel olmaz” dedi.

Şaşırmıştım, sonra, kırılgan bir ses tonuyla;
“dersinizi geçmeme rağmen sürekli dersiniz deyim. okulda en çok okuyan, araştıran ve tartışmalara giren, hep benim?" dedim.
“senden entelektüel olmaz”dedi.

çok kızmıştım!
"doç. tezlerin konularını bile ben öneriyorum" dedim.
prof. gülümseyerek geriye yaslandı. "senden çok iyi bir araştırmacı olur. ama entelektüel olmaz.
nedenine gelince,sana entelektüel olamazsın dediğimde,bana bir entelektüel gibi “niçin olmaz?" diye sormadın, aksine alındın ve hiddetlendin.
yazarlık bilgi işidir. entelektüellik bilgi değil,davranış biçimidir. bir insanın entelektüel olması için en az 3 kuşak ailesinin okuması gerekir.
okulun önüne bak. hepsi son model araç dolu ve hocalara ait. her sene model yenilerler. gerçekten böyle bir yenilenmeye ihtiyaçları var mı?niçin bu şekilde yaşıyorlar.
çünkü o ünvanlarla gördüğün hocalarının kariyerleri ne kadar yüksek olursa olsun, ruhları feodal bir köylü.
güçlerini topluma kabul ettirmek için böyle hava atmak zorundalar. gerçek bir entelektüel asla bu güdüyle hareket etmez.

entel feodal köylülere artık diploma ve ünvan da yetmez.
tıpkı paranın yetmediği gibi.

İlber ortaylı
#mühendistan #bilim #teknoloji #mühendislik #mühendis #ilberortaylı #kişiselgelişim #üniversite #türkiye #istanbul #ankara #izmir #bursa #adana
Chicago Üniversitesi’nde diploma heyecanı, 1975.
#ilberortaylı 
#birömürnasılyaşanır 
Renklendirme: @nfcolor_
580 163k 6 days ago
Chicago üniversitesi’nde diploma heyecanı, 1975.
#ilberortaylı
#birömürnasılyaşanır
renklendirme: @nfcolor_
Moğolistan gezisinden... #ilberortaylı 
#tarih365
199 30,195 2 days ago
Moğolistan gezisinden... #ilberortaylı
#tarih365
Avrupa'ya aman dileten Attila'nın torunlarıyız.
❤ Beğenmeyi, ✍ yorum yapmayı ve 📣paylaşmayı unutmayın.

Tarih okuyan kimse kabiliyetine göre yol gösterici bir kılavuzdur.Sende tarih oku ki sende yol gösterici bir kılavuz ol.

Geçmişini iyi bilki geleceğe sağlam basasın.Nereden geldiğini unutmaki nereye gideceğini unutmayasın.Unutma sen yoksan 1 kişi eksiğiz.

Sayfamı takip et;
@tarih.yurdu 
#osmanli #osmanlı #ilberortaylı #tarih #islam #bozkurt
2 766 Yesterday
Avrupa'ya aman dileten attila'nın torunlarıyız.
❤ beğenmeyi, ✍ yorum yapmayı ve 📣paylaşmayı unutmayın.

tarih okuyan kimse kabiliyetine göre yol gösterici bir kılavuzdur.sende tarih oku ki sende yol gösterici bir kılavuz ol.

geçmişini iyi bilki geleceğe sağlam basasın.nereden geldiğini unutmaki nereye gideceğini unutmayasın.unutma sen yoksan 1 kişi eksiğiz.

sayfamı takip et;
@tarih.yurdu
#osmanli #osmanlı #ilberortaylı #tarih #islam #bozkurt