Loading...
Selam🙋🏻‍♀️ Güzel arkadaşım Sevtap’ın “çok güzel bir kitap okuyun mutlaka” dediği ve @iclalaydinkitapklubu nün de desteğini alan @psikologhilalozcan ın ilk kitabı #kalbiminkendinegörenedenlerivardı okunanlara katıldı. Kitaba başlamam ve bitirmem neredeyse 1 günlük bir süreci kapsıyor. Çok akıcı, sade bir dil ama sağlam satırlar mevcut. Yazarın psikolog olmasının artıları da yansımış satırlarına. Psikolojiden, felsefeye, mitolojiden, dine neredeyse bir çok konuyu işlemiş karakterler üzerinden.
.
.
Yaşadığı acı olaylardan sonra sorumlulukları değişen Ece için hayatı sadece işi ve yeğenleri olmuştu. Ama aşk ona kendini bir gün mutlaka hatırlatacaktı. Kenan ise, onu yıpratan bir birliktelikten yeni çıkmış ve hayatını düzene sokmak için okuluna geri dönmüştü. Ece ve Kenan’ın birbirlerini ilk gördüklerin de sanki yıllardır tanıyormuş gibi hissetmeleri, sadece gözleri ile aşklarını anlatmaları, birbirlerini eksik bir parça gibi tamamlamaları çok güzeldi. Ama bu tamamlanma Ece için tensel değil ruhani oldu. Yan karakterler ile zenginleşen bu güzel ve naif kitabı ben çok sevdim. Böyle su gibi dediğimiz türden kitaplara ihtiyacınız varsa okuyunuz efendim. .
.
📌İnsanoğlunun aynı hamurdan yoğrulduğunu unutmamak ve kimseyi gereğinden fazla önemsememek gerekiyordu.
.
.
📌Şu aklı hakkını vererek kullanmak lazım ama kılavuzunun vicdan olması şartıyla.
.
.
📌Tüm hesaplaşmasını bitirmişti hayatla, fazla fazla ödeyerek ve kimseye borçlu kalmayı istemeyerek.
.
.
📌Ece, aşkın saflığını korumaya çalışan, dünyevi arzulardan soyutlanıp kendini aşkın kendisine adamış bir ruhtu.
.
.
#okudumbitti #kitapyorumu #tavsiyekitap #1k1f #kitap #bookworm #bookphoto #bookstagram #readings #readingtime #library #instablog #bookstagramturkey #hayatim__kitap
30 152 2 hours ago
Selam🙋🏻‍♀️ güzel arkadaşım sevtap’ın “çok güzel bir kitap okuyun mutlaka” dediği ve @iclalaydinkitapklubu nün de desteğini alan @psikologhilalozcan ın ilk kitabı #kalbiminkendinegörenedenlerivardı okunanlara katıldı. kitaba başlamam ve bitirmem neredeyse 1 günlük bir süreci kapsıyor. çok akıcı, sade bir dil ama sağlam satırlar mevcut. yazarın psikolog olmasının artıları da yansımış satırlarına. psikolojiden, felsefeye, mitolojiden, dine neredeyse bir çok konuyu işlemiş karakterler üzerinden.
.
.
yaşadığı acı olaylardan sonra sorumlulukları değişen ece için hayatı sadece işi ve yeğenleri olmuştu. ama aşk ona kendini bir gün mutlaka hatırlatacaktı. kenan ise, onu yıpratan bir birliktelikten yeni çıkmış ve hayatını düzene sokmak için okuluna geri dönmüştü. ece ve kenan’ın birbirlerini ilk gördüklerin de sanki yıllardır tanıyormuş gibi hissetmeleri, sadece gözleri ile aşklarını anlatmaları, birbirlerini eksik bir parça gibi tamamlamaları çok güzeldi. ama bu tamamlanma ece için tensel değil ruhani oldu. yan karakterler ile zenginleşen bu güzel ve naif kitabı ben çok sevdim. böyle su gibi dediğimiz türden kitaplara ihtiyacınız varsa okuyunuz efendim. .
.
📌İnsanoğlunun aynı hamurdan yoğrulduğunu unutmamak ve kimseyi gereğinden fazla önemsememek gerekiyordu.
.
.
📌Şu aklı hakkını vererek kullanmak lazım ama kılavuzunun vicdan olması şartıyla.
.
.
📌tüm hesaplaşmasını bitirmişti hayatla, fazla fazla ödeyerek ve kimseye borçlu kalmayı istemeyerek.
.
.
📌ece, aşkın saflığını korumaya çalışan, dünyevi arzulardan soyutlanıp kendini aşkın kendisine adamış bir ruhtu.
.
.
#okudumbitti #kitapyorumu #tavsiyekitap #1k1f #kitap #bookworm #bookphoto #bookstagram #readings #readingtime #library #instablog #bookstagramturkey #hayatim__kitap
•”Hiç kimsenin başka birinin hayatını elinden almaya hakkı yoktur, başka insanlara daha kötü bir şeyin olmasını önlemek dışında.”
Çanlar Kimin İçin Çalıyor- Ernest Hemingway🥀

Bu ay büyük bir grupla @okumakicinkitaphalleri moderatörlüğünde #bilgihazinedir diyerek Ernest Hemingway’ in 1940 yılında kaleme aldığı Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabını okuduk.

Ataol Behramoğlu’nun önsözüyle başladığımız kitabımız, aslında sayfaları birbiri ardına çevireceğimizin sinyallerini veriyor. Önsözden sonra gelen John Donne’ın bir alıntısıyla kitabı okumaya olan motivasyonumuz gittikçe artıyor. Özellikle bu alıntıyı paylaşmadan geçemeyeceğim. .
“Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor.” Kitabımızın konusuna geçecek olursak İspanya’da yaşanan iç savaş sırasında Cumhuriyetçilerin ve Faşistlerin karşı karşıya kaldıklarında birbirlerine ettikleri zulümlere, acılara şahit oluyoruz. Bütün bunların sebebi olarak ise “onların idealleri” gösteriliyor.

Kahramanımız Robert Jordan, köprü patlatmak göreviyle gittiği kampta ise hiç beklemediği bir durum ile karşılaşıyor. 
Onca acının, ölümün yanında filizlenen bir aşk. Bu filizle hayata yeniden tutunan Maria. Her şeye rağmen yeniden inanan Robert. 
Henüz Hemingway’in kalemiyle tanışmadıysanız,  Donne’ın da dediği gibi “Çanlar senin için çalıyor.” Bu tarihi roman size, tarihin aslında tarihten çok daha fazlası olduğunu gösterecek!

Tavsiyemdir.🖤 #bilgihazinedir #çanlarkiminiçinçalıyor #bilgiyayınevi #okudumbitti #kitap #kitapalıntıları #kitapyorumu #kitapsözleri #keşfet #beğeni #kadrajimdan #ernesthemingway
29 142 4 hours ago
•”hiç kimsenin başka birinin hayatını elinden almaya hakkı yoktur, başka insanlara daha kötü bir şeyin olmasını önlemek dışında.”
çanlar kimin İçin çalıyor- ernest hemingway🥀

bu ay büyük bir grupla @okumakicinkitaphalleri moderatörlüğünde #bilgihazinedir diyerek ernest hemingway’ in 1940 yılında kaleme aldığı çanlar kimin İçin çalıyor kitabını okuduk.

ataol behramoğlu’nun önsözüyle başladığımız kitabımız, aslında sayfaları birbiri ardına çevireceğimizin sinyallerini veriyor. önsözden sonra gelen john donne’ın bir alıntısıyla kitabı okumaya olan motivasyonumuz gittikçe artıyor. özellikle bu alıntıyı paylaşmadan geçemeyeceğim. .
“ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına; anakaranın bir parçasıdır, bir damladır okyanusta; bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür avrupa, sanki yiten bir burunmuş, dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi, ölünce bir insan eksilirim ben, çünkü insanoğlunun bir parçasıyım; işte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını; senin için çalıyor.” kitabımızın konusuna geçecek olursak İspanya’da yaşanan iç savaş sırasında cumhuriyetçilerin ve faşistlerin karşı karşıya kaldıklarında birbirlerine ettikleri zulümlere, acılara şahit oluyoruz. bütün bunların sebebi olarak ise “onların idealleri” gösteriliyor.

kahramanımız robert jordan, köprü patlatmak göreviyle gittiği kampta ise hiç beklemediği bir durum ile karşılaşıyor.
onca acının, ölümün yanında filizlenen bir aşk. bu filizle hayata yeniden tutunan maria. her şeye rağmen yeniden inanan robert.
henüz hemingway’in kalemiyle tanışmadıysanız, donne’ın da dediği gibi “çanlar senin için çalıyor.” bu tarihi roman size, tarihin aslında tarihten çok daha fazlası olduğunu gösterecek!

tavsiyemdir.🖤 #bilgihazinedir #çanlarkiminiçinçalıyor #bilgiyayınevi #okudumbitti #kitap #kitapalıntıları #kitapyorumu #kitapsözleri #keşfet #beğeni #kadrajimdan #ernesthemingway
Siz Ne Düşünüyorsunuz ?😉♥️
🌹
👉👉@csureyadan 👈👈 Daha fazla gönderi için takip edebilirsiniz.
.
✓Unutulup işte bu dediğiniz şiirlerin şairleri ile hep birlikteyiz .
✓Herkes burada ya siz?
.
✓Biz hep bir eksiğiz aramızda sizi de görmek isteriz.
.
√Destek için bir arkadaşını ekleyebilir , gönderiyi kaydedebilir ve bu gönderiyi beğenebilirsiniz
.
√ Gönderi bildiriimini açmayı unutmayın. Hemen sağ üst köşede bulabilirsiniz.
.
√ Bizi ileriye yeni nesillere taşıyacak olan sizlersiniz bu edebiyat sevdasını taşımak bizlere düşer.
.
√ TEŞEKKÜR EDERİZ EDEBİYAT SEVDALILARI.
.
.
.#yazar #şiirsokakta #oğuzatay #sabahattinali #ahmetarif #kitapalıntıları #cahitzarifoğlu #sözler #söz #şiirler #şiir #cemalsüreya #küçükprens #edebiyat #nazimhikmet #canyücel #mevlana #kitap #tuncelkurtiz #özdemirasaf #aşk  #fridakahlo
34 3,603 15 hours ago
Siz ne düşünüyorsunuz ?😉♥️
🌹
👉👉@csureyadan 👈👈 daha fazla gönderi için takip edebilirsiniz.
.
✓unutulup işte bu dediğiniz şiirlerin şairleri ile hep birlikteyiz .
✓herkes burada ya siz?
.
✓biz hep bir eksiğiz aramızda sizi de görmek isteriz.
.
√destek için bir arkadaşını ekleyebilir , gönderiyi kaydedebilir ve bu gönderiyi beğenebilirsiniz
.
√ gönderi bildiriimini açmayı unutmayın. hemen sağ üst köşede bulabilirsiniz.
.
√ bizi ileriye yeni nesillere taşıyacak olan sizlersiniz bu edebiyat sevdasını taşımak bizlere düşer.
.
√ teŞekkür ederİz edebİyat sevdalilari.
.
.
.#yazar #şiirsokakta #oğuzatay #sabahattinali #ahmetarif #kitapalıntıları #cahitzarifoğlu #sözler #söz #şiirler #şiir #cemalsüreya #küçükprens #edebiyat #nazimhikmet #canyücel #mevlana #kitap #tuncelkurtiz #özdemirasaf #aşk #fridakahlo
Rabbim duâsı kabul olunmuş kul sevinci
yaşatsın inşAllah..🤲🏻⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀🦋 𝙙𝙪𝙖𝙢𝙤𝙡𝙙𝙪 🦋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
43 2,078 2 hours ago
Rabbim duâsı kabul olunmuş kul sevinci
yaşatsın inşallah..🤲🏻⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀🦋 𝙙𝙪𝙖𝙢𝙤𝙡𝙙𝙪 🦋
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
İsteyince olmayan şeylerin, istemeyince olması...
@siir.kitabm 
#şiirkitabı #şiirkitabım
#şiirdefteri #şiirdefterim
#turgutuyaer #oğuzatay 
#şiirlerim #gündem #şiirsokakta 
#şiirsokaktadır #edebiyat #otdergi #edebiyattanparçalar #edebiyatsözleri #edebiyatsozler #edebiyatkulübü #söz #sözler #anlamlısözler #güzelsözler #kitap #magazin #kitapsözleri #küçükprens #kitapalıntıları #sabahattinali #canyücel #cemalsüreya #turgutuyar #özdemirasaf
1 232 42 minutes ago
İsteyince olmayan şeylerin, istemeyince olması...
@siir.kitabm
#şiirkitabı #şiirkitabım #şiirdefteri #şiirdefterim #turgutuyaer #oğuzatay
#şiirlerim #gündem #şiirsokakta
#şiirsokaktadır #edebiyat #otdergi #edebiyattanparçalar #edebiyatsözleri #edebiyatsozler #edebiyatkulübü #söz #sözler #anlamlısözler #güzelsözler #kitap #magazin #kitapsözleri #küçükprens #kitapalıntıları #sabahattinali #canyücel #cemalsüreya #turgutuyar #özdemirasaf
Bu roman öyle 2-3 güne bitirilebilecek kitaplardan değil. Elinize alıp bazı yerlerini okuyup geçemezsiniz, araştırmanız gerekiyor, teşkilatları tek tek incelemeniz gerekiyor. İlk 50 sayfada adı geçen bir sürü istihbarat kuruluşu var. Öncelikle bunların ne olduğunu bilmek gerekiyor.
Bir kısmını internetten buldum, bir kısmını zaten biliyordum fakat yine de bu bilgiler yeterli gelmedi bana. Sağ olsun @estar_abi tek tek bana yazdı. Eğer bu seriye başlamayı düşünüyorsanız aşağıda yazdıklarımı okuyup öyle kitaba başlayın. Aynen aktarıyorum:
32 196 2 hours ago
Bu roman öyle 2-3 güne bitirilebilecek kitaplardan değil. elinize alıp bazı yerlerini okuyup geçemezsiniz, araştırmanız gerekiyor, teşkilatları tek tek incelemeniz gerekiyor. İlk 50 sayfada adı geçen bir sürü istihbarat kuruluşu var. öncelikle bunların ne olduğunu bilmek gerekiyor.
bir kısmını internetten buldum, bir kısmını zaten biliyordum fakat yine de bu bilgiler yeterli gelmedi bana. sağ olsun @estar_abi tek tek bana yazdı. eğer bu seriye başlamayı düşünüyorsanız aşağıda yazdıklarımı okuyup öyle kitaba başlayın. aynen aktarıyorum: "ülkelerin bir içeride asayişi sağlayan kurumları var bir de dış istihbarat kurumları. türkiye'de egm emniyet genel müdürlüğü iç asayiş kurumu. mit dış istihbarat kurumu. abd'de marshall office iç asayış cia dış istihbarat kurumu. bir de onlar eyaletlerden oluştuğu için federal suçlarda fbi var. sovyetler birligi'nde çeka iç asayiş kurumuydu. kgb de dış istihbarat. sovyetler yıkılınca svr, kgb'nin yerini aldı. kr, svr'nin içindeki kontrespiyonaj bölümü. kontrespiyonaj karşı casusluk demek. başka ülkelerin bürokratik birimlerine kendi ajanlarını yerleştiren birim. fsb de amerika'daki fbi'ın aynısı. federal suçlara bakıyorlar. bizde eyalet sistemi olmadığı için bu iki kurumun karşılıkları yok. çeka da sovyetlerde bir süre sonra kgb ile birleşip ortadan kalktı. yani kgb oldu. fsb, sovyetler dağıldıktan sonra kgb'nin yerine kuruldu. İkisi aynı aslında. kızıl ordu, sovyet ordusu. duma, sovyet alt meclisi. kremlin, sovyet başkanlık ofisi. bunlar rusya döneminde de aynı kaldı. svr'nin yabancı İstihbarat akademisi (avr). casusluk eğitimi bu okulda başlıyor. serçe okulu cinsel eğitim veren, casuslara baştan çıkarma derslerini veren bir okul." bunları iyi öğrendikten sonra keyifli bir yolculuğa çıkıyorsunuz. o yolculuk bitsin istemiyorsunuz, merakla heyecanla okuyorsunuz her satırını. rusya, amerika, finlandiya, yunanistan gibi ülkelerde casus avına çıkıyorsunuz.
üç serilik bir kitap. serinin devamı "İhanet sarayı"nın siparişini verdim, şu an yolda. elime geçer geçmez okumaya başlayacağım. serinin son kitabını umarım fazla beklemeyiz.
.
#kızılserçe #jasonmatthews #kitap #kitaptavsiyesi #kitapyorumu #kitapkulübü #okudumbitti
Sen yoksan bir kişi eksiğiz.
Yorumlarınıza ihtiyacımız var.
Gördüğünüz saati yazın.
-Mavi

#siirler
#siirsokakta
#edebiyat
#kitap
#şiirheryerde
#istanbul
#cemalsüreya
#nazimhikmet
#siir
#şiir
#siirheryerde
#şiirsokakta
#aşk
#söz#sabahattinali
#canyücel
#turgutuyar
#ahmetarif
#ozdemirasaf
#mevlana
#tuncelkurtiz
#şems
#cahitzarifoğlu#sözler
#siirduvarda
#gunaydin
#atillailhan
#ask
#sair
18 543 1 hour ago
Sen yoksan bir kişi eksiğiz.
yorumlarınıza ihtiyacımız var.
gördüğünüz saati yazın.
-mavi

#siirler #siirsokakta #edebiyat #kitap #şiirheryerde #istanbul #cemalsüreya
#nazimhikmet #siir #şiir #siirheryerde #şiirsokakta #aşk #söz#sabahattinali #canyücel
#turgutuyar #ahmetarif #ozdemirasaf #mevlana #tuncelkurtiz #şems #cahitzarifoğlu#sözler
#siirduvarda #gunaydin #atillailhan #ask #sair
#okudumbitti #köpekkalbi 
Bu ay ben modern klasiklere epey sardım hem de Rus Edebiyatına sanırım. 5-6 tane okudum ve hepsi de Rus Edebiyatı. Yazarınsa okuduğum üçüncü kitabı oldu. Diğer iki kitaba oranla bu da güzeldi ama benim favorim Ölümcül Yumurtalar ve Genç Bir Doktorun Anıları. Onları daha çok sevmiştim.
.
.
Yazarın mizahi bir anlatım tarzı var. Okurken yer yer okuyucuyu güldürmesini biliyor. Yazar Sovyet toplumunu bir köpeğin gözünden eleştirmiş. .
.
Ilk sayfalarda köpeğin ağzından anlatılıyor her şey. Sokakta gördükleri, aç kaldığı zamanları vs. Sonrasında ise onu Profoser Filip yolda görüyor ve dairesine götürüyor. Böylelikle de olaylar cereyan etmiş oluyor. .
.
Genel olarak güzel bir kitaptı. Yazarın bir diğer kitabı Usta ve Margarita kitabını da alıp bir an önce okumak istiyorum. 
#parlakmeltemkitapligi
25 161 1 hour ago
#okudumbitti #köpekkalbi
bu ay ben modern klasiklere epey sardım hem de rus edebiyatına sanırım. 5-6 tane okudum ve hepsi de rus edebiyatı. yazarınsa okuduğum üçüncü kitabı oldu. diğer iki kitaba oranla bu da güzeldi ama benim favorim ölümcül yumurtalar ve genç bir doktorun anıları. onları daha çok sevmiştim.
.
.
yazarın mizahi bir anlatım tarzı var. okurken yer yer okuyucuyu güldürmesini biliyor. yazar sovyet toplumunu bir köpeğin gözünden eleştirmiş. .
.
ilk sayfalarda köpeğin ağzından anlatılıyor her şey. sokakta gördükleri, aç kaldığı zamanları vs. sonrasında ise onu profoser filip yolda görüyor ve dairesine götürüyor. böylelikle de olaylar cereyan etmiş oluyor. .
.
genel olarak güzel bir kitaptı. yazarın bir diğer kitabı usta ve margarita kitabını da alıp bir an önce okumak istiyorum.
#parlakmeltemkitapligi